info@vetenskapsjournalisterna.se Eastmansvägen 34, 113 61 Stockholm
Slöjdhuset

Slöjdhuset. Vår lokal på Eastmansvägen 34. Mitt emot Sabbatsbergs kyrka. Foto: Anders Löwdin.

Frilansgrupp med gedigna kunskaper

Vi är en frilansgrupp med journalister, fotografer, grafiska formgivare, illustratörer och manusförfattare. Här kombineras djupa ämneskunskaper inom många områden med lång erfarenhet av att utföra enstaka uppdrag eller att ta redaktionellt ansvar för hela publikationer på såväl svenska som engelska.

Välkommen att läsa mer om Vetenskapsjournalisterna, de ämnen vi arbetar med och vilka tjänster vi erbjuder.

 

Medarbetare

Anette Andersson. Foto: Per Westberg

Anette Andersson 
AA Fotograf, fotograf

m: 070-521 00 64
e: aafotograf@tele2.se

Fotograf som fångar människor i alla tänkbara och otänkbara miljöer.

Eva Annell. Foto: Anette Andersson

Eva Annell 
27 grader, journalist

m: 070-340 37 86
e: eva@27grader.se

Journalist med intresse för människor, samhällsbyggnad och forskning.

Ann Fernholm. Foto: Anette Andersson

Ann Fernholm 
Katalys Media AB, journalist, författare

m: 070 750 22 16
e: ann@katalysmedia.se

Vetenskapsjournalist sedan 2001 som har disputerat i molekylär bioteknik.

Thomas Heldmark. Foto: Anette Andersson

Thomas Heldmark 
Thomas Heldmark, journalistik

m: 0704 383695
e: t.heldmark@gmail.com

Samhälls- och vetenskapsjournalist sedan 1996.

Erik Klefbom. Vetenskapsjournalisterna. Foto: Anders Löwdin

Erik Klefbom
Miljö- och samhällsjournalist sedan 1999.
m: 0706408965
e: erik.klefbom@vetenskapsjournalisterna.se
l: www.linkedin.com/in/erik-klefbo

Lars Krögerström. Foto: Anette Andersson

Lars Krögerström 
Smörbulten Media, journalist
m: 070 399 74 02
e: lars.krogerstrom@ vetenskapsjournalisterna.se

Bred vetenskapsjournalist som skriver om natur och samhälle, med fokus på energi, naturbruk och ekonomi.

Maria Leijonhielm. Foto: Anette Andersson

Maria Leijonhielm 
Journalist

m: 070 663 16 85
e: m.leijonhielm@telia.com

Erfaren journalist som kombinerar fakta med fantasi.

Naomi Lubick

Naomi Lubick 
Journalist

m: 073 646 64 97
e: nlubick@gmail.com

Science reporter focusing on physical sciences and the environment.

Annika Lund. Foto: Anette Andersson

Annika Lund 
Journalist
m: 073-983 76 97
e: annika.lund.frilans@gmail.com

Erfaren journalist och redaktör som sedan över femton år skrivit om medicin och sjukvård.

Anders Löwdin. Foto: Anette Andersson

Anders Löwdin 
Fotograf Anders Löwdin

e: 070 972 62 56
m: lowdin@gmail.com

Fotograf som skapar bilder med närhet och nerv för myndigheter, organisationer och företag som respekterar och firar alla kulturer.

Anders Nilsson. Foto: Anette Andersson

Anders Nilsson 
m: 070 815 09 30
e: anders@parabel.se

Vetenskapsjournalist som rappt och engagerande berättar om forskningens resultat, villkor och människor.

Annika Olofsdotter

Annika Olofsdotter 
Journalist

m: 073 650 06 86
e: olofsdotter.annika@gmail.com

Mats Olof Olsson. Foto: Anette Andersson

Mats Olof Olsson 
Regissör

m: 070 789 27 19
e: 102olsson@telia.com

Manusförfattare och filmregissör som vunnit flera kortfilmspriser.

Madeleine Salomon. Foto: Anette Andersson

Madeleine Salomon 
Madeleine Salomon Kommunikation AB, journalist

m: 070 774 68 08
e: madeleine.salomon@ebox.tninet.se

Journalist och kommunikatör med lång erfarenhet inom medicinområdet.

Linda Swartz. Foto: Anette Andersson

Linda Swartz 
Linda Swartz Ord & Bild, journalist

m: 073 379 74 78
e: mail@lindaswartz.se

Garvad reporter med formgivarkänsla och en ständig längtan efter att göra det krångliga begripligt.

Per Westergård. Foto: Anette Andersson

Per Westergård 
Journalist, fotograf

m: 070 844 97 92
per.westergard@telia.com

Fotograf som blivit journalist. Journalist som är erfaren fotograf. Som beställare får du valuta för båda sidor av myntet.

Lasse Widlund. Foto: Anette Andersson

Lasse Widlund 
Ateljé Lasse Widlund, illustratör

m: 073 663 55 14
e: lasse.widlund@gmail.com

Illustratör med stor bredd och lång erfarenhet av göra det svåra tydligt.

Krister Zeidler. Foto: Anette Andersson

Krister Zeidler 
Knatter Journalistik, journalist

m: 073 358 32 53
e: krister@knatter.se

Journalist med inriktning mot arbetslivet, dess villkor och utveckling och hur jobbet påverkar vår hälsa och vårt välbefinnande.